انواع درب چوبی

انواع درب چوبی

اگرچه ممکن است تمام درب‌های چوبی شبیه به هم به نظر برسند، اما همه‌ی آنها به یک اندازه ساخته نشده‌اند. انواع درب چوبی برای رفع نیازهای مختلف موجود است. با وجود تمام گزینه‌های موجود، مقایسه‌ی ویژگی‌های هریک می‌تواند طاقت فرسا باشد. ما در این زمینه تحقیق کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم انواع مختلف درب‌ چوبی را راحت‌تر جستجو کنید و دربی را پیدا کنید که پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

13 نوع درب چوبی که باید بشناسید

13 نوع درب چوبی که باید بشناسید - انواع درب چوبی

درب‌های چوبی گزینه‌های با دوام و ایمنی را برای فضای داخلی و خارجی منزل ارائه می‌دهند. شما می‌توانید انواع چوب، انواع هسته (core) و ویژگی‌های اضافی را برای درب انتخاب کنید تا مطابق با نیازهای شما ساخته شود، مانند:

 1. درب‌های سخت چوب
 2. درب‌های نرم چوب
 3. هسته‌ توخالی
 4. هسته‌ توپر
 5. چوب توپر
 6. درب‌های ضدحریق
 7. درب‌های ضد صدا
 8. درب‌های اسلب
 9. درب‌های پیش آویز
 10. درب ضد سرقت

بعد از اینکه مواد را بر اساس عملکردی که متناسب با نیازهایتان است انتخاب کردید، از هماهنگ کردن منزل خود با درب‌های چوبی لذت ببرید و از انتخاب‌های زیر برخوردار خواهید بود:

 1. سنتی
 2. مدرن
 3. روستایی
 4. الهام گرفته از درب انبار غله (طویله)

علاوه بر دانستن تفاوت بین انواع مختلف درب‌های چوبی، سوالات دیگری نیز احتمالاً در طول پروژه‌ی شما ایجاد خواهد شد. تفاوت بین درب‌هایی با هسته‌ توپر و درب‌هایی با هسته‌ توخالی چیست؟ آیا سخت چوب برای درب من از نرم چوب بهتر است؟ آیا می‌توانم از پس هزینه‌های یک درب جدید برآیم؟ آیا من به یک درب ضدحریق نیاز دارم؟ ما در مورد پاسخِ هریک از این سوالات به علاوه برخی دیگر از موضوعات مرتبط بحث خواهیم کرد، فقط به خواندن این مقاله ادامه دهید.

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش درب ضد سرقت لابی و یا درب ضد سرقت ایرانی با ما تماس بگیرید.

انواع درب‌های چوبی

انواع درب‌های چوبی

نوع چوبی که برای ساخت درب چوبی شما استفاده می‌شود فقط بر ظاهر درب تأثیر نمی‌گذارد و می‌تواند در چیزهای بیشتری نیز تأثیرگذار باشد. بسته به چوبی که درب شما از آن ساخته شده است، انتخاب درب چوبی می‌تواند بر کنترل صدا، تنظیم دما و نحوه‌ی نصب تأثیر بگذارد. بیشتر چوب‌هایی که برای ساخت درب استفاده می‌شوند جزو سخت چوب یا نرم چوب دسته‌بندی می‌شوند. در این دو دسته، انتخاب‌های متعددی در چوب وجود دارد. ما در مورد چند نمونه از اینها بحث خواهیم کرد. درب ضد سرقت cnc نیز یکی از انواع درب چوبی است که توسط دستگاه مخصوص بر روی آن طراحی می شود.

سخت چوب

چوب‌های سخت از درختان برگریز با برگ‌های پهن به دست می‌آیند. چوب‌های سخت مانند بلوط، گردو و نارون (فقط به عنوان نمونه) که به دلیل خاصیت ضد صدا بودن و تمایل به مقاومت در برابر پوسیدگی شناخته شده‌اند، برای ساخت درب‌های خارجی گزینه‌ی بسیار خوبی محسوب می‌شوند. اگرچه از نامِ سخت چوب پیدا است که جنس چوب سخت است، اما لزوماً اینگونه نیست.

بلوط احتمالاً به دلیل دوام و ظاهری که دارد یک سخت چوب محبوب است. درختی که کندتر رشد می‌کند به تراکم بیشتر این نوع چوب کمک می‌کند و آن را به یک ماده‌ی عالی برای ساخت درب خارجی تبدیل می‌کند. ظاهر دانه دانه‌ و تزئینیِ بلوط نیز آن را به گزینه‌ای جذاب تبدیل می‌کند و بلوط نیز یکی از چوب‌های سختِ کم هزینه است.

بسیاری از افراد درب‌های ایمنی را به عنوان درب‌های فلزی یا درب‌هایی با میله‌های فلزی می‌شناسند. درب‌های چوبی، به ویژه درب‌های ساخته شده از چوب‌های سخت، نیز می‌توانند درب‌های امنیتی باشند. این نوع درب امنیتی چوبی با فولاد تقویت شده و با اقدامات ایمنی متعدد از جمله پانل‌های تقویت شده و چندین قفل در چندین سطح مجهز شده است. این درب بسیار ایمن است، اما به دلیل روکش چوب هنوز هم حس سنتی دارد.

نرم چوب

از طرف دیگر، چوب‌های نرم مانند کاج یا صنوبر، از درختان همیشه سبز با مخروط‌ها و برگ‌های سوزنی بدست می‌آیند. این درختان در تمام طول سال و با سرعت بیشتری نسبت به درختان سخت چوب رشد می‌کنند. این امر باعث کاهش تراکم چوب در مقایسه با چوب‌های سختِ متراکم و همچنین منجر به کاهش هزینه می‌شود. درب‌های ساخته شده از چوب‌های نرم برای استفاده‌ی داخلی مناسب‌ترند زیرا نرم چوب به اندازه‌ی سخت چوب در برابر پوسیدگی مقاوم نیست.

کاج از درختان مخروطی است که به دلیل رشد در تمام طول سال به راحتی در دسترس است. کاج اگرچه به عنوان نرم چوب طبقه‌بندی می‌شود، اما برای مدت طولانی دوام دارد. به همین دلیل، کاج معمولاً انتخاب مقرون به صرفه‌تری برای درب‌های چوبی است. به همین دلایل، درب‌های کاجِ شش جداره محبوب‌ترین درب‌های چوبی سخت برای محیط داخلی هستند. در گذشته از کاج برای درب‌های خارجی استفاده می‌شد، اما اکنون توصیه می‌شود که درب‌هایی از جنس کاج را برای فضای داخلی منزل خود استفاده کنید زیرا ماندگاری کاج نسبت به سخت چوب کمتر است.

انواع هسته‌ درب‌ چوبی

انواع هسته‌ درب‌ چوبی - انواع درب چوبی

گرچه ممکن است هسته‌ درب شما یک عامل مهم به نظر نرسد، اما یک هسته‌ توپر در مقایسه با یک هسته‌ توخالی می‌تواند تفاوت زیادی در مسدود کردن صدا، تنظیم دما و مقاومت در برابر حریق ایجاد کند. در حالی که درب‌های توخالی محبوب‌ترین نوع درب داخلی هستند، هر سه نوع درب مزایا و معایبی دارند.

هسته توخالی

درب‌هایی با هسته توخالی متشکل از یک چهارچوب یا جلد چوبی با تخته کاغذ یا هسته پلاستیکی فقط برای کاربرد داخلی ساخته شده‌اند. درب‌هایی با هسته توخالی و شش پانلی برای استفاده در ساخت منازل جدید بسیار محبوب است. درب‌هایی با هسته توخالی سبک و ارزان هستند اما ضد صدا نیستند و نسبت به درب‌های چوبی توپر به میزان کمتری ضدحریق هستند.

هسته توپر

درب‌هایی با هسته توپر معمولاً یک هسته چوب کامپوزیت مانند تخته خرده چوب یا ماسونیت هستند که از روکش چوب با کیفیت بالاتری پوشانده شده‌اند. تخته فیبر با تراکم متوسط ​​(MDF) جایگزینی برای درب با هسته‌ توپر کامپوزیت و روکش‌دار است و بسیار شبیه به درب چوبی توپر است اما به روکش احتیاج ندارد و هنوز هم سبک است و نصب آن آسان است. درب‌های توپر یک گزینه‌ی گران‌تر برای درب‌های داخلی هستند اما اگر درب با ویژگی‌های عایق صدا در منزل شما مهم باشد، ارزش آن را خواهد داشت.

چوب توپر

درب‌های چوبی توپر از لحاظ کیفیت و دوام در طول تاریخ معروف‌اند و آنها را به یک انتخاب محبوب برای درب‌های خارجی تبدیل کرده است. درب‌های چوبی توپر می‌توانند به عنوان درب‌های داخلی استفاده شوند اما ممکن است بسیار گران تر از دو گزینه‌ی دیگر باشند. در حالی که بسیاری از درب‌های چوبی توپر از یک تخته چوب توپر ساخته نمی‌شوند، اما وزن آنها زیاد است و بادوام هستند اما نسبت به سایر گزینه‌ها گران‌ترند. در هنگام استفاده از درب‌های چوبی توپر در فضای خارجی منزل، این درب‌ها باید رنگ‌آمیزی و یا پرداخت شوند تا از آسیب دیدگی آنها در برابر آفتاب جلوگیری شود.

هسته چه تأثیری بر روی وزن درب‌های چوبی می‌گذارد

هسته چه تأثیری بر روی وزن درب‌های چوبی می‌گذارد - انواع درب چوبی

همانطور که بحث کردیم، تفاوت‌هایی در هسته‌ی درب‌های چوبی وجود دارد. این هسته‌ها بین درب‌های سبک و درب‌های سنگین تفاوت ایجاد می‌کنند. درب‌هایی با هسته توخالی سبک وزن هستند، در حالی که درب‌های توپر سنگین وزن محسوب می‌شوند. درب‌هایی با هسته توپر نیز سنگین وزن در نظر گرفته می‌شوند، زیرا برخی از آنها ممکن است از درب‌های چوبی توپر سنگین‌تر باشند. در حالی که درب‌های سنگین می‌توانند مزایای زیادی را به همراه داشته باشند، همانطور که در بالا گفته شد، درب‌های چوبی سبک وزن کمتر دچار تاب خوردگی می‌شوند و نصب آنها آسان‌تر است.

هسته چه تأثیری بر روی هزینه‌ی درب‌های چوبی می‌گذارد

هسته چه تأثیری بر روی هزینه‌ی درب‌های چوبی می‌گذارد - انواع درب چوبی

دلیل اصلی محبوبیت زیاد درب‌های چوبی با هسته توخالی، مقرون به صرفه بودن آنها است. درب‌های چوبی با هسته توخالی با قیمتی از حدود 50 دلار تا حدود 150 دلار، کم‌هزینه‌ترین نوع درب‌های چوبی از میان سه گونه‌ی موجود هستند. درب‌هایی با هسته توپر معمولاً از حدود 100 دلار تا حدود 250 دلار قیمت دارند. قیمت درب‌های چوبی توپر می‌تواند از حدود 150 دلار برای درب‌های داخلی چوبی توپر تا 1000 دلار و بالاتر برای برخی از درب‌های خارجی چوبی توپر متغیر باشد. با چنین اختلاف قیمت گسترده‌ای، دانستن اینکه فضای شما به چه نوع دربی نیاز دارد می‌تواند باعث صرفه‌جویی صدها دلار شود. همچنین طراحی و نوع درب نیز اهمت بسیاری دارد برای مثال درب ضد سرقت ترک نیز با درب ضد سرقت برجسته از لحاظ قیمت متفاوت اند.

هسته چه تأثیری بر ماندگاری درب‌های چوبی می‌گذارد

هسته چه تأثیری بر ماندگاری درب‌های چوبی می‌گذارد - انواع درب چوبی

درب‌های چوبی توپر به خاطر دوام خود معروف هستند. درب‌های توخالی به احتمال زیاد در معرض ترک، شکاف یا حتی سوراخ قرار می‌گیرند. سخت چوبِ متراکم به دلیل اینکه از درختانِ کند رشد بدست می‌آید، بادوام‌ترین و ماندگارترین ماده برای درب شما است.

ویژگی‌های اضافی درب چوبی

ویژگی‌های اضافی درب چوبی - انواع درب چوبی

مقاوم در برابر آتش

اگرچه درب‌های چوبی جز درب ضد حریق نیستند، اما می‌توانند در برابر آتش مقاوم باشند. مقاوم در برابر آتش به معنای توانایی کاهش سرعت گسترش آتش است. درب‌های چوبی را می‌توان با خاصیت مقاومت در برابر آتش خریداری کرد. درب‌های چوبی توپر دارای درجه‌ی حریق بالاتری هستند، یعنی آنها در مقایسه با درب‌های چوبی با هسته توخالی بیشتر در برابر آتش مقاوم هستند. یک گزینه‌ی جایگزین برای محافظت در برابر آتش، رنگ ضدحریق است که برای کمک به کاهش انتشار شعله روی هر سطح قابلِ رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود.

ضد صدا

وقتی صحبت از ویژگی‌های مسدود کننده‌ی صدا در یک درب می‌شود، مقرون به صرفه‌ترین گزینه یک درب چوبی با هسته توپر است. گرچه درب‌های چوبی با هسته توپر به اندازه‌ی درب‌های چوبی توپر گران نیستند، اما یک گزینه‌ی قابل مقایسه برای مسدود کردن صدا می‌باشند. به عنوان یک قاعده کلی، سخت چوب‌های متراکم برای عایق‌بندی صدا در اتاق مناسب هستند، در حالی که نرم چوب‌هایی با تراکم کمتر توانایی کمتری برای انسداد صدا دارند. یک گزینه‌ی دیگر برای عایق صوتی، اضافه کردن یک نوار عایق‌سازی (لایه‌ی نارسانا سازی) ضد صدا در پایین درب است.

درب اسلب در مقایسه با درب‌ پیش آویز

یک درب اسلب کم‌هزینه‌ترین گزینه در درب‌های نوع هسته توخالی است درواقع فقط شامل خودِ درب است که هیچ سخت‌افزار یا ضمیمه‌ای به آن اضافه نشده است. درب‌های پیش آویز با قاب و لولاها در جای خود قرار گرفته و آماده‌ی نصب هستند. درب‌های پیش آویز نصب سریعتر و آسان‌تری نسبت به درب‌های اسلب ارائه می‌دهند.

گزینه‌های طراحی برای درب‌های چوبی

گزینه‌های طراحی برای درب‌های چوبی - انواع درب چوبی

گزینه‌های طراحی درب‌های چوبی داخلی و خارجی بی‌پایان هستند، از سنتی گرفته تا مدرن، روستایی گرفته تا دارای جزئیات زیاد و حتی به سبک انبار غله (طویله). چه شما یک ظاهر سنتی تمیز و چه یک ظاهر روستاییِ بوی ناگرفته را ترجیح می‌دهید، با توجه به سلیقه‌تان همه نوع دربی موجود است.

سنتی

در حالی که برخی درب سنتی را خسته‌کننده می‌دانند، اما این درب چوبی سنتی اینگونه نیست. شما می‌توانید با انتخاب رنگ درست، یک درب چوبی ساده و سنتی را به یک درب ورودی باکلاس و پیشرفته در منزلتان تبدیل کنید.

مدرن

درب‌های چوبی به سبک مدرن می‌توانند جلوه‌ی کاملی به منزل شما بدهند. سخت‌افزار مدرن و خطوط برجسته‌ای که بر روی چوب این درب چوبی حک شده است، این فضای ایوان را بزرگتر به نظر می‌رساند و شیشه‌های جانبی فضای بازتری را به این منطقه‌ی کوچک می‌دهند.

روستایی

سادگی یک نمای روستایی از خانه اخیراً بسیار محبوب شده است. این درب روستایی با سخت‌افزار تیره و پررنگ و جنگل‌های کمرنگ، نمونه‌ی خوبی از گزینه طراحی روستاییِ درب‌های چوبی است.

الهام گرفته از انبار غله (طویله)

از نسخه‌های دیگر طراحی روستایی، طراحی‌های الهام گرفته از انبار برای درب‌ها است که به طور گسترده‌ای برای درب‌های خارجی و داخلی استفاده می‌شود. نرده‌ی بالای درب یک حس صنعتی و انبار مانند به فضا می‌بخشد.

جهت اطلاعات بیشتر و خرید درب ضد سرقت با کارشناسان ما در درب آسایش تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟