معرفی انواع درب

درب ها یکی از قسمت های مهم ساختمان ها و بنا ها محسوب می شود. شناخت انواع درب و انتخاب آنها متناسب با نوع معماری ساختمان، کاربری ساختمان، آب و هوا و بودجه از نکاتی است که می بایست به آن پرداخت. در این مقاله ما به معرفی انواع مختلف درب و کاربرد آنها و متریال به کاربرده شده در هر یک پرداخته ایم.

 

انواع درب

هنگامی که شروع به ساخت فضای داخلی خانه‌ی خود می‌کنید، متوجه می‌شوید که تعداد بیشماری از درها را می‌توانید انتخاب کنید تا ظاهری ایده‌آل به فضا بدهید، در حالی که هنوز کارکرد خودش را دارد.

مثلاً اگر یک منزل تفریحی برای تعطیلات دارید، باید بدانید که چگونه از ملک خالی محافظت کنید و یک درب ضد سرقت  محکم ایده‌ی خوبی خواهد بود.

به زبان ساده، درب‌های داخلی آن درهایی هستند که هیچ راهی به بیرون از منزل ایجاد نمی‌کنند، مانند درهایی که در کمد، دستشویی، اتاق خواب و سایر مکان‌های محصورِ منزل شما یافت می‌شوند.

 

 

انواع درب بر اساس موادِ بکار رفته

طیف وسیعی از انواع پنجره و درب وجود دارد که قابل ساخت هستند یا به راحتی در بازار موجود اند.

بر اساس محصول تولیدی، تعدادی از آنها به همراه نکات برجسته، مزایا و نقاط ضعف‌شان در اینجا ارائه می‌شوند تا به انتخاب شما کمک کنند.

 

۱. دربِ پانلی

 

دربِ پانلی - انواع درب

این نوع درها و پنجره‌ها بیشتر در منازل یافت می‌شوند. قاب درب از چوب ساخته شده و پانل‌های شاتر از چوب، تخته سه لا، نوارها و بلوک‌های چوبی، تخته سفت و غیره ساخته شده‌اند.

انواع مختلفی از سبک را می‌توان بر روی پانل‌ها ایجاد کرد، بنابراین چنین درب‌هایی زینتی می‌شوند.

پانل‌ها به همین ترتیب می‌توانند از شیشه ساخته شوند.

در برخی موارد که برخی از قسمت‌های درب در پانل‌های چوبی باقی مانده و قسمت‌های دیگر از صفحات شیشه‌ای ساخته شده‌اند، درب پانلی و براق (لعاب‌دار) نامیده می‌شود.

این نوع درب‌ها دارای تنوعی از سبک هستند که می‌توانند از نظر بصری خوشایند و زینتی به نظر برسند.

همچنین، می‌توانید سبک درب را متناسب با نیاز و ناحیه‌ی موجود در منزلتان انتخاب کرده و بسازید.

قاب درب برای این نوع درها می‌تواند از چوب یا فلزاتی مثل فولاد و غیره ساخته شود.

۲. درب فلزی

 

درب فلزی - انواع درب

چندین سال است که از فولاد یا مواد ساختمانی فلزی و غیره استفاده می شود زیرا کارآمدتر هستند و یک گزینه‌ی قوی برای درب‌های بیرون و داخل می‌باشند. این درب‌ها می‌توانند محکم یا توخالی باشند.

در واقع مشخص شده است که فولاد یک جایگزین عالی برای چوب است و برای ساخت قاب کاملاً مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قاب‌ها را می‌توان به صورت خارج از زاویه، گوه زیر توپ، کانال‌ها یا صفحات فولادیِ تحت فشار ساخت. نگهدارنده‌ها (بست‌ها) و لولاها در قاب‌های فولادی معمولاً به قاب متصل می‌شوند.

شاترهای معمولی ساخته شده از چوب و مواد دیگر را می‌توان روی این قاب‌های فولادی ثابت کرد.

قاب‌های فولادی نسبتاً محبوب هستند و کاملاً برای منازل و مناطق دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا از قاب‌های چوبی سنتی به صرفه‌تر هستند.

شاترها را می‌توان به همین ترتیب از ورق‌های فولاد نازک (MS) ساخت و به قاب زاویه‌دار آهنی یا ناحیه‌ی کانال که به درستی مهاربندی شده وصل کرد یا پرچ کرد.

درب‌های فولادی باکیفیت نیز می‌توانند با استفاده از فولاد متوسط ​​نورد سرد با دقت ساخته شوند.

آنها دوام طولانی مدتی دارند و نیازمندِ حداقل نگهداری هستند. آنها در رنگ‌های دوست داشتنی با بافت متفاوت چوب ارائه می‌شوند. در مواردی که امنیت از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، می‌توان از این نوع درب استفاده کرد.

 

پیشنهاد درب آسایش: معرفی انواع قفل درب 

 

۳. درب پی وی سی (PVC)

 

درب پی وی سی (PVC) - انواع درب

پی وی سی اصطلاحی متداول برای کالایی به نام پلی وینیل کلراید است. در اصل این یک محصول پلاستیکی است که اغلب برای ساخت اقلام متعددی متشکل از مخازن آب، خطوط لوله، اتصالات و غیره برای منازل استفاده می‌شود.

استفاده از پی وی سی برای ساخت درب در واقع مورد پسند واقع شده است و طیف وسیعی از همین محصولات در بازار با رنگ‌ها و سبک‌های گوناگونی عرضه می‌شوند.

از مزایای استفاده از درب‌های پی وی سی می‌توان به ضد موریانه بودن، انعطاف‌پذیری، ضدتخریبی، سبک بودن، مقاومت در برابر رطوبت و غیره اشاره کرد. تولید و تنظیم آنها نیز به همین نسبت ساده است.

آنها برای درب‌های ورودی مناسب نیستند زیرا وزن آنها بسیار سبک است و به اندازه‌ی درب‌های چوبی یا فلزی در برابر هوا مقاوم نیستند، به همین ترتیب، آنها نمی‌توانند در برابر شرایط اکولوژیکی شدید مقاومت کنند.

این نوع درب‌ها در بازار عرضه می‌شوند و در مقایسه با درب‌های چوبی می‌توانند مقرون به صرفه‌تر باشند.

امروزه، پنجره‌ها نیز به همین شکل از محصولات پی وی سی ساخته می‌شوند و در بازار عرضه می‌گردند.

۴. درب صاف (مسطح)

 

درب صاف (مسطح) - انواع درب

درب صاف (مسطح) یک درب کاملاً صاف است که دارای تخته سه لا یا تخته فیبر با دانسیته متوسط ​​بر روی یک قاب چوبی نسبتاً سبک است. هستهی توخالی بدست آمده غالباً با یک محصول مقوایی پر می‌شود.

درب‌های صاف (مسطح) اغلب در فضای داخلی یک اقامتگاه استفاده می‌شوند، اگرچه با ایجاد تغییراتی می‌توان از آنها به عنوان درب‌های خارج از منزل نیز استفاده کرد.

قاب‌های چنین درهایی را می‌توان از چوب یا فولاد ساخت که می‌توانند وزن آن را تحمل کنند. درب‌ها به طور کلی در یک طرف لولا می‌شوند تا امکانِ باز شدن درب را فراهم کنند.

امروزه به دلیل عوامل اقتصادی، ظاهر دلپذیر، انعطاف‌پذیری و غیره، درب‌های صاف (مسطح) اغلب در منازل عرضه می‌شوند و به طور معمول در بازار موجود هستند.

در حالی که این درب‌ها برای توالت و حمام عرضه می‌شوند، اما سطح درب باید با ورق‌های آلومینیومی پوشانده شود تا در برابر آب مقاوم شود. قاب‌های این درب‌ها یا پنجره‌ها را می‌توان به هر روش استانداردی تهیه کرد.

۵. درب توفال و لبه‌دار

 

درب توفال و لبه‌دار - انواع درب

درب‌های توفال و لبه‌دار از اساسی‌ترین انواع درب‌ها هستند و با توجه به افزایش مدت زمان استفاده همچنان کاربرد خود را حفظ می‌کنند.

این درب‌ها شامل توفال‌های چوبی عمودی به ارتفاع درب با تراکم حدود 35 میلی‌متر است که عموماً درز شیاری (جناغی) دارند.

به طور معمول 3 تاقچه یا لبه (اعضای افقی)، یکی در بالا و پایین و دیگری در وسط وجود دارد.

درب‌های توفال و لبه‌دار نیز به همین ترتیب می‌توانند با بست محکم شوند یا با بست و قاب محکم شوند تا از استحکام و ظاهر بسیار بهتری برخوردار گردند.

چنین درب‌هایی معمولاً برای توالت، حمام و سایر اتاق‌ها و همچنین در منازلی که اقتصاد مهمترین عامل در نظر گرفته می‌شود بکار می‌روند.

۶. درب بامبو

 

درب بامبو - انواع درب

ورقه‌های بامبو ممکن است در بسیاری از کاربردهای شامل در و پنجره، از جمله قاب آنها و غیره، چوب را تغییر دهند.

یکی از گزینه‌های موجود برای اقلام چوبی، تخته کامپوزیت جوت-الیاف سخت و زبر است که می‌توان از آن برای ساخت درب استفاده کرد.

درب کامپوزیت بامبو-جوت از مزایای ضد آب بودن، مقاومت در برابر زنگ زدگی، ضد موریانه بودن، سازگاری با محیط زیست، زیست تخریب پذیر و مقرون به صرفه بودن برخوردار است.

۷.درب شیشه‌ای

 

درب شیشه‌ای ـ انواع درب

شیشه‌ها عموماً برای درها و پنجره‌ها و در درجه اول برای پانل‌کاری استفاده می‌شوند. در صورت تمایل مالک، می‌توان مناطق خاصی از درها را از شیشه ساخت.

معمولاً‌‌ چنین درب‌هایی در پشت منزل شما عرضه می‌شوند زیرا نمای غیربسته‌ای از حیاط یا باغ را ارائه می‌دهد.

درب‌های ورودی که از شیشه ساخته می‌شوند نیز به همین ترتیب زیبا هستند، با این وجود برای تضمین حفظ حریم شخصی و محکم بودن نیاز به مراقبت است.

پانل‌های شیشه‌ای برش خورده در قاب‌های چوبی یک گزینه‌ی منظم و زرق و برق‌دار برای درب‌های ورودی هستند.

انواع درب‌های شیشه‌ای معمولاً گران ترند و برای نگهداری به تلاش بیشتری نیاز دارند. آنها معمولاً علاوه بر گران بودن، بسیار سنگین‌تر از درب‌های دیگر هستند.

۸. درب آلومینیومی

 

درب آلومینیومی ـ انواع درب

تعداد زیادی از اقلام ساخته شده از آلومینیوم به راحتی در بازار موجود است که متشکل از درها، پنجره‌ها، پارتیشن‌ها، دیوارهای مزین شده با پرده و غیره است.

قاب‌های آلومینیومی درب و پنجره از مزایای منحصر به فردی برخوردارند زیرا می‌توانند در برابر شرایط چالش‌برانگیز اکولوژیکی مقاومت نشان دهند.

قاب‌های آلومینیومی تحت تأثیر موریانه‌ها قرار نمی‌گیرند و به همین ترتیب ماندگاری بالایی دارند.

درها و پنجره‌های ساخته شده از آلومینیوم می‌توانند به صورت آویزان یا متحرک باشند و برای مناطق خارجی یا داخلی مناسب هستند.

۹. درب چوبی یا الواری

 

درب چوبی یا الواری - انواع درب

چوب یا الوار معمولاً به عنوان ستون درب یا پنجره استفاده می‌شود.

مزیت اصلی آن در واقع دسترسی منطقه‌ای به محصولات و سهولت ساخت آن توسط نجارهای منطقه بوده است.

در حال حاضر، تنوع وسیعی از چوب‌ها به راحتی در بازار موجود است و انتخاب آن باید بر اساس دوام مسکونی یا تجاری و برنامه هزینه‌ی مالک منزل صورت گیرد.

از آنها می‌توان برای تمام مکان‌های خانه استفاده کرد، اما بهترین کاربرد برای مکان‌های خارجی است.

چوب معمولاً برای ساخت درب یا پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۱۰. درب فایبرگلاس

 

درب فایبرگلاس - انواع درب

فایبرگلاس‌ها به رزین متصل می‌شوند و می‌توانند برای تولید انواع مختلفی از محصولات مثل وان‌ حمام، در و پنجره و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

فایبرگلاس یکی از جامدترین و مستحکم‌ترین محصولات با هزینه‌های نگهداری نسبتاً اندکی در مقایسه با چوب و فولاد است.

پیش‌بینی می‌شود که درب‌های فایبرگلاس ثابت باشند زیرا تاب نخورده، خم ‌نمی‌شوند و نمی‌پیچند.

درها و پنجره‌های ساخته شده از فایبرگلاس را می‌توان با صفحات چوبی روی سطح آنها تهیه کرد تا از جذابیت‌های بصری برخوردار باشند.

از درهای ساخته شده از فایبرگلاس می توان برای مکانهای داخلی و خارجی استفاده کرد.

درب‌های بیرونی را طراحان طراحی می‌کنند و ممکن است به سبک درها و شیشه‌های مورب باشند. این درب‌ها به راحتی در بازار موجود هستند تا با هر طرح معماری مطابقت داشته باشند.

۱۱. پلاستیکی تقویت شده با فیبر (FRP)

 

پلاستیکی تقویت شده با فیبر (FRP) - انواع درب

با توجه به استحکام بالای FRP، می‌توان آن را برای ساخت درب استفاده کرد.

درب‌های قالب‌دار FRP به راحتی در رنگ‌ها و سطوح متشکل از چوب طبیعی در بازار موجود هستند.

این درب‌ها نیز می‌توانند دارای دو leave با تراکم 1.5 میلی‌متر باشند. leaveها بر روی یک محصول اصلی شکل گرفته و یک پانل ساندویچی را تشکیل می‌دهند.

برای تعمیر قفل‌ها، درپوش‌ها و سایر دستگاه‌ها، پشتیبانی چوبی مورد نیاز ارائه می‌شود. درب‌های FRP در حال حاضر برای استفاده در منازل امروزی به شدت مورد نیاز هستند.

انواع درب بر اساس سبک

در توضیحات بالا، ما در مورد انواع درب بحث کرده‌ایم که براساس مواد پایه طبقه‌بندی می‌شوند.

محض اطلاعات شما، انواع درب را همچنین می‌توان بر اساس سبک آنها طبقه‌بندی کرد. این سبک‌ها کدامند؟

ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد این سبک‌ها اطلاعات کسب کنید!

۱. درب‌های لولایی

 

درب‌های لولایی - انواع درب

درب‌های لولایی که همچنین درب‌های عبور نامیده می‌شوند، بیشترین درب‌های مورد استفاده در منازل ما هستند.

یک سر درب روی لولاها نصب می‌شود، در حالی که سر دیگر آن به داخل یا در فضا می‌چرخد.

درب‌های لولایی را می‌توان به صورت یک تکه و همچنین به صورت یک سیستم درب آماده آورد.

۲. درب‌های هلندی

 

درب‌های هلندی - انواع درب

تشخیص درب‌های هلندی به لطف سبکی که دارند کار آسانی است. آنها به صورت افقی تقسیم می‌شوند و پانل‌های مختلفی برای بالا و پایین دارند.

برای مثال، چنین دربی می‌تواند انتخاب خوبی برای فضاهایی مانند آشپزخانه باشد. به همین ترتیب می‌توانید یک درب ورودی هلندی نیز داشته باشید.

۳. درب‌های کشویی

 

درب‌های کشویی - انواع درب

درب‌های کشویی با توجه به قدمت زیادی که دارند هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این وجود اخیراً مورد توجه جدی قرار گرفته‌اند.

باید به شما اطلاع دهم که درب‌های کشویی چیزی نیستند جز درهایی که در داخل و خارج از منطقه‌ی ایجاد شده در داخل دیوار حرکت می‌کنند. درب‌های کشویی علاوه بر درب‌های دوتایی، به صورت درب‌های تکی نیز عرضه می‌شوند.

 

۴. درب کرکره‌ای

 

درب کرکره‌ای - انواع درب

درب‌های کرکره‌ای یا درب‌های کرکره‌ای سقفی معمولاً برای گاراژها و تأسیسات ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند، اما مثلاً در یک اتاق نشیمن بسیار مدرن هستند.

می‌توانید از درب کرکره‌ای برای جدا کردن فضای داخلی خانه از عرشه یا باغ استفاده کنید.

۵. درب‌های تاشوی دوتایی

 

درب‌های تاشوی دوتایی - انواع درب

درب‌های تاشوی دوتایی چیزی جز مجموعه‌ای از درب‌ها نیستند که به هم متصل شده و در یکدیگر تا می‌شوند.

این درب‌ها به طور کلی روی مسیری نصب می‌شوند که از بالای سرِ اوپنینگ (دهانه) آویزان شده است.

این درب‌ها معمولاً برای مکان‌هایی مانند اتاق‌های ابزار، آشپزخانه و کمد استفاده می‌شوند.

۶. درب‌های کشویی

 

درب‌های کشویی - انواع درب

درب‌های متحرک نیز به همین ترتیب به عنوان درب‌های بای‌پس (میانبر) شناخته می‌شوند و معمولاً برای مکان‌هایی از جمله اوپنینگ (دهانه) بزرگ مثلاً در اتاق خواب یا کمد استفاده می‌شوند.

این درب‌ها با جلو و عقب رفتن باز نمی‌شوند و باید آنها را در مسیر حرکت دهید. از آنجا که این درب‌ها با جلو و عقب رفتن باز نمی‌شوند، سایر اجزای فضا را مختل نمی‌کنند.

با این وجود، فقط بخشی از اوپنینگ در یک زمان قابل دسترسی است.

۷. درب محوری

 

درب محوری - انواع درب

یک درب محوری بر روی دو فلز در بالا و پایین درب می‌چرخد. این یک نوع درب واقعاً شیک و ساده است.

سبک و ساختار مینیمالیستی این درب، آن را برای منازل مدرن و امروزی به بهترین گزینه تبدیل کرده است.

۸. درب‌های فرانسوی

 

درب‌های فرانسوی - انواع درب

اگر به دنبال چیز خاصی هستید، درب‌ فرانسوی گزینه‌ی ایده‌آلی است.

این درب‌ها بر روی لولاهای تنظیم شده در هر طرف اوپنینگ (دهانه) نگه داشته می‌شوند و به سمت یکدیگر می‌چرخند و در مرکز به هم وصل می‌شوند.

وقتی هر دو درب کناری باز می‌شوند، نمایی از حالت غیرمسدود را فراهم می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟