تفاوت درب استیل با دیگر انواع درب؛ بهترین درب کدام است؟

تفاوت درب استیل با دیگر انواع درب؛ بهترین درب کدام است؟

اگر قصد خرید درب جدیدی را دارید، ممکن است به این فکر کنید که آیا باید درب استیل، کامپوزیت، چوب یا uPVC را خریداری کنید. فرقی ندارد قصد خرید درب ضد سرقت داشته باشید با معمولی، جنس درب بسیار مهم است. در گذشته درب‌ استیل به دلیل ماهیت صنعتی که داشتند جذاب به نظر نمی‌رسیدند و مطمئناً برای استفاده در اماکن مسکونی مناسب نبودند. در این مقاله در این مورد توضیح بیشتری خواهیم داد.

تفاوت بین درب استیل، uPVC، چوبی و کامپوزیتی

تفاوت بین درب استیل، uPVC، چوبی و کامپوزیتی

طی چند سال گذشته، طراحی و فناوری پیشرفت زیادی کرده است و اکنون می‌توانید یک درب استیل خریداری کنید که به اندازه‌ی رقبای سنتی خود جذاب به نظر برسد. به تصویر بالا از محدوده مسکونی ما نگاهی بیندازید. آیا می‌توانید بگویید که آنها از مواد سنگین ساخته شده‌اند؟
برای مقایسه‌ی درب‌های استیل با درب‌های uPVC، کامپوزیتی یا چوبی، راهنمای ما را بخوانید و اطمینان حاصل کنید که درب جدید شما از نظر قیمت، طول عمر، مقاومت، عایق و امنیت مطابقتِ لازم را دارد.

درب‌های استیل

درب‌های استیل-درب استیل
درب‌های جلویی استیل معمولاً دارای یک قاب استیل هستند و با پر کردن یک هسته‌ از جنس فوم پلی اورتان یا پلی استایرن و پشم معدنی بین دو برگ فولادی دو لایه ساخته می‌شوند. قاب استیل و برگ‌های دو لایه ایمن بودن درب را تضمین می‌کنند و با گذشت زمان تاب نخواهند خورد، در حالی که هسته با عایق‌بندی اضافه یک لایه محافظ دیگر را ایجاد می‌کند. اگر درب از فولاد گالوانیزه و روکشِ پودری ساخته شده باشد، سالها بدون زنگ زدگی و ضعیف شدن دوام خواهد داشت.
درب ساخته شده از فولاد گالوانیزه ماندگار خواهد بود، به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد، از امنیت بالایی برخوردار است و به دلیل ماندگاری طولانی، ارزش باورنکردنی دارد.
شایان ذکر است که درب‌های استیل کاملاً توپر به طور گسترده در دسترس نیستند زیرا بسیار سنگین هستند و توسط لولاها پشتیبانی نمی‌شوند.

مزایای درب‌های استیل

همانطور که گفتیم یکی از مواد تشکیل دهنده درب ضد سرقت ایرانی یا درب معمولی، استیل است. در ادامه مزایای درب استیل را بررسی می کنیم.

 •  این درب‌ها در ضخامت‌ها و وزن‌های مختلفی موجود هستند. به طور معمول، هرچه استیلِ ضخیم و سنگین‌تری استفاده شود، مقاومت آن نیز بیشتر خواهد بود.
 •  قاب‌های همراه درب نیز به طور معمول از استیل ساخته می‌شوند. این امر از احتمال خرد شدن و یا شکستگی قاب جلوگیری می‌کند، همانطور که اغلب در قاب‌های uPVC یا چوبی درب مشاهده می‌شود.
 •  هسته‌ی درب‌های استیل را می‌توان با عایقی مانند پشم معدنی یا فوم پر کرد. این کار به طور قابل توجهی عایق‌بندی درب را افزایش می‌دهد و بهره‌وری انرژی و عایق صدا را بهبود می‌بخشد. در واقع، برخی از درب‌های استیل ما می‌توانند تا 38dB درجه‌بندی شوند.
 •  فولاد گالوانیزه (فولاد غوطه‌ور در رویِ ذوب شده) پوشش ضد زنگ و عایق هوا را فراهم می‌کند، در نتیجه این محصول به حداقل نگهداری نیاز دارد.
 •  یک پرداختِ مناسب با روکش پودری به معنای آن است که درب هرگز نیازی به رنگ‌آمیزی مجدد ندارد. این امر معمولاً در مورد درب‌های چوبی که احتمالاً هر چند سال یکبار به رنگ‌آمیزی احتیاج دارند، صدق نمی‌کند.
 •  بر خلاف درب‌های uPVC یا چوبی، درب‌های استیل تاب نمی‌خورند و با رطوبت یا گرمای شدید واکنش نشان نمی‌دهند.
 •  درب‌های استیل در جلوگیری از سر و صدای ناخواسته عالی هستند. مقدار صوتی درب‌ها با تعداد دسی بلِ قابل مسدود کردن اندازه‌گیری می‌شود. این اطلاعات را در مشخصات محصول سازنده جستجو کنید.
 •  درب‌های استیل از مقاومت بیشتری در برابر آتش برخوردارند. با این حال، همچنین در صورت انتخاب دربِ عایق آتش، این درب برای مدت زمان معینی می‌تواند جلوگیری از انتشار آتش را تضمین کند.
 •  طیف وسیعی از سبک‌ها و رنگ‌ها موجود است.

عوامل کلیدی که باید برای درب‌های استیل در نظر گرفت

 •  درب‌های استیل سنگین برای تحمل وزن به لولا و قاب‌های مقاوم و محکمی نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که لولاها و قاب‌های فولادی گالوانیزه ضخیم و گچ را انتخاب کرده‌اید (اگرچه در حالت ایده‌آل، آنها باید همراه با درب باشند).
 •  درب‌های استیل را نمی‌توان برش داد، بنابراین شما باید قبل از خرید درب، دهانه‌ی درب (opening) را به طور دقیق اندازه بگیرید.
 •  در درب‌های استیلِ Latham، درب‌های استیل جلویی با لولاها و قاب‌های سنگین، ورق‌های فولادی ضخیم، عایق پشم معدنی و مجموعه‌ای از موارد اضافی اختیاری، مانند سیستم‌های قفل سیلندر به روز شده، برای امنیت بیشتر در دسترس هستند.

درب‌های uPVC

درب‌های uPVC-درب آسایش
علاوه بر درب های استیل، برای ساخت درب ضد سرقت لابی یا داخلی از درب های upvc نیز استفاده می شود. uPVC یا PVCu (پلی وینیل کلراید پلاستیکی) از نوعی پلاستیک سخت ساخته شده‌اند. پلاستیک در واقع پلاستیک‌زدایی می‌شود، یعنی هیچ افزودنی در طی مراحل تولید وارد نشده است. درب uPVC معمولاً در منازل یافت می‌شود و از آن به عنوان درب جلویی، عقبی یا پاسیو استفاده می‌شود.
درب‌های uPVC نیازی به نگهداری زیادی ندارند و دارای قیمت بسیار پایینی هستند. با این حال، آنها ایمن‌ترین نوع درب در بازار نیستند.

مزایای درب‌های uPVC

 •  شستشوی آنها آسان است.
 •  سطح بدون رنگ آنها به نگهداری زیاد و رنگ‌آمیزی مجدد نیاز ندارد.
 •  uPVC ضد زنگ و تا حد زیادی عایق هوا است (اگرچه در گرمای شدید می‌تواند گرم شود).
 •  در صورت نصب صحیح، درب‌های uPVC بسیار ضد نفوذ هستند.
 •  طیف وسیعی از سبک‌ها و رنگ‌ها به طور گسترده‌ای در دسترس هستند.

عواملی که باید برای درب uPVC در نظر گرفت

 •  درب‌های ارزان uPVC به دلیل سرما یا گرمای زیاد هوا ممکن است تاب بخورند. uPVC در گرما منبسط می‌شود. در دمای 40 درجه سانتیگراد امکان انبساط قاب‌های uPVC تا 2.4 سانتیمتر وجود دارد. تاب برداشتن می‌تواند آنها را در برابر حمله آسیب‌پذیر کند. اگر درب شما در بالا و پایین قاب قرار دارد اما در وسط قرار ندارد، درب شما تاب برداشته است و باید تعویض شود.
 •  بسیاری از تولیدکنندگان درب با قرار دادن یک هسته از فولاد گالوانیزه برای افزایش مقاومت، درب uPVC را تقویت می‌کنند. اگر نگران امنیت هستید مطمئن شوید که درب uPVC شما دارای هسته‌ای فولادی است.
 •  درب‌های uPVC عایق آتش در دسترس هستند اما تهیه‌ی آنها دشوار است. Astraseal یک تولیدکننده‌ی قابل اعتماد است.
 •  درب‌های uPVC را نمی‌توان برش داد، بنابراین باید دهانه‌ی درب (opening) را به طور دقیق اندازه بگیرید.

 

تفاوت درب‌های استیل با درب‌های uPVC

در حالی که درب‌های استیل کمی گرانتر از uPVC هستند، اما تاب نمی‌خورند، به طور کلی محکم‌تر و در نتیجه ایمن‌تر هستند. اطمینان حاصل کنید که درب از فولاد گالوانیزه ساخته شده است و با پودر روکش شده است و درب استیل نیز عمر فوق‌العاده طولانی خواهد داشت.
طول عمر قابل مقایسه‌ی درب‌های استیل با درب‌های uPVC، اما افزایش امنیت و سایر مزایای اضافی (مانند مقاومت در برابر گرما) به این معنی است که درب‌های استیل بدون شک نسبت به درب‌های uPVC سرمایه‌گذاری سالم‌تری هستند.

درب‌های کامپوزیتی

درب‌های کامپوزیتی-درب استیل
درب‌های کامپوزیتی از مواد مختلفی از جمله uPVC و الوار ساخته شده‌اند. مواد مورد استفاده به خاطر خصوصیات خاص خود انتخاب شده و با هم ادغام می‌شوند و یک ساختار فوق‌العاده محکم را ایجاد می‌کنند. معمولاً این شامل یک هسته چوبی توپر است که به شکل دلخواه uPVC محصور شده و بر اساس سبک و رنگ‌آمیزی مورد نظر شما ساخته شده است.
درب‌های کامپوزیتی ضخیم‌تر از uPVC هستند و به عنوان گزینه‌ای قوی‌تر، ایمن‌تر و با مصرف بهینه انرژی در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، آنها معمولاً قیمت بالاتری دارند.

مزایای درب‌های کامپوزیتی

 •  از نظر حرارتی کارآمد هستند.
 •  هسته‌ی توپر چوب از یک دفاع قوی در برابر شکستگی برخوردار است.
 •  دوام بیشتری دارند و از درب‌های چوبی یا uPVC بسیار قوی‌تر هستند.
 •  تمیز کردن و نگهداری آسان است و نیازی به رنگ‌آمیزی مجدد نیست.
 •  درب‌های کامپوزیتی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها موجودند.
 •  درب‌های کامپوزیتی در صورت نصب صحیح، از مقاومت زیادی در برابر رسوب برخوردار هستند.
 •  درب‌های کامپوزیتی به دلیل طراحی ضخیم و چند لایه، از مقاومت قابل توجهی برخوردار هستند. برای مشاهده‌ی جزئیات کامل در مورد انتقال صدا، مشخصات محصول سازنده را بررسی کنید.
 •  درب‌های کامپوزیتی عایق آتش در دسترس هستند.

عواملی که باید برای درب‌های کامپوزیتی در نظر گرفت

 •  این درب‌ها می‌توانند در هوای گرم متورم شوند، مخصوصاً اگر درب به سمت جنوب باشد.
 •  به طور معمول، درب‌های کامپوزیتی به دلیل فرآیند ساخت پیچیده‌تر، از درب‌های uPVC و چوبی گران‌ترند.

تفاوت درب‌های استیل با درب‌های کامپوزیتی

در حالی که هر دو گزینه از نظر زیبایی و امنیت در درجه بالایی قرار دارند، اما درب استیل از نظر طراحی کمی قوی‌تر است، اما همچنین با طیف گسترده‌ای از ارتقاء امنیت (مانند استیل ضخیم‌تر و غیره) ارائه می‌شود. درب‌های استیل استاندارد همچنین قادر به مقاومت در برابر دمای بالاتر هستند و به طور کلی در صورت آتش‌سوزی، ایمن‌تر از درب‌های کامپوزیتیِ استاندارد هستند، مخصوصاً اگر دارای تأییدیه‌ی آتش‌سوزی باشند. علاوه بر این، درب‌های کامپوزیتی به طور معمول کمی گران‌تر از درب‌های استیل هستند.

درب‌های چوبی

درب‌های چوبی-درب استیل
درب‌های چوبی را می‌توان از طیف وسیعی از انواع چوب‌های سخت از جمله بلوط، نارون، راش، ماهاگونی، گردو یا چنار تهیه کرد. این درب‌ها برای کسانی که به دنبال ظاهر و احساس سنتی‌تری هستند مناسب‌ترند. یکی از زیبا ترین و ارزان ترین درب ها، درب ضد سرقت cnc  می باشد که به وسیله دستگاه برش cnc روی چوب آن طراحی می شود.

فواید درب‌های چوبی

 •  طیف گسترده‌ای از طرح‌ها موجود است.
 •  می‌توان برای تغییر سبک، درب را دوباره پرداخت‌کاری یا رنگ‌آمیزی کرد.
 •  می‌تواند درب را تزئین کرد.

عواملی که باید برای درب‌های چوبی در نظر گرفت

 •  معمولاً برای اطمینان از اینکه چوب در طی سالها عایق هوا باقی می‌ماند، باید به طور منظم نگهداری شود.
 •  درب و قاب‌ها در صورت عدم نگهداری، در معرض پوسیدگی و تاب خوردگی قرار می‌گیرند.
 •  اگر چوبِ درب یا قاب‌ها به اندازه کافی ضخیم نبوده یا آسیب دیده یا تاب خورده باشد، در برابر شکستگی‌های شدید آسیب‌پذیر است.
 •  بیشتر در معرض ضربات اره و ابزار حفاری قرار دارند.
 •  درب‌های چوبی یکی از گزینه‌ها با حداقل عایق آتش است زیرا اغلب بین درب و قاب فاصله وجود دارد. با این وجود درب‌های چوبی با درجه‌بندی عایق آتش موجود هستند.

تفاوت درب‌های استیل با درب‌های چوبی

از لحاظ طراحی، درب استیل استاندارد امنیت بسیار بیشتری را نسبت به یک درب چوبی استاندارد ارائه می‌دهد. پس اگر به دنبال افزایش امنیت درب آپارتمان هستید، این درب مناسب شماست.  بعلاوه، یک درب فولادی گالوانیزه که با روکش پودری پوشانده شده، به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به درب چوبی احتیاج دارد که ممکن است با گذشت زمان پوسیده شود یا تاب بخورد، مگر اینکه به طور منظم رنگ‌آمیزی شود. همچنین گزینه‌های قفل و بست متنوعی برای درب استیل وجود دارد، اگرچه ما یک سیستم قفل چندگانه را توصیه می‌کنیم.

درب آسایش، بورس درب ضد سرقت در تهران است که انواع درب ضد سرقت را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ارائه می دهد. درب ضد سرقت ترک، درب ضد سرقت ایرانی، درب ضد سرقت برجسته، درب ضد سرقت لابی و … از انواع درب موجود در درب آسایش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟