درب ضد حریق

درب ضد حریق

در این مقاله به موضوعات اصلی پیرامون درب ضد سرقت و اللخصوص درب‌های ضدحریق می‌پردازیم تا به افرادی که مسئول ایمنی در برابر آتش هستند کمک کنیم. بسته به شرایط، مسئولیت ایمنی در برابر آتش ممکن است بین بیش از یک نفر تقسیم شود. این وظیفه‌ی شخص مسئول است که اطمینان حاصل کند که خطر آتش‌سوزی در محل به درستی ارزیابی می‌شود. درب‌های ضدحریق در این زمینه یک جزء حیاتی هستند که از طریق تقسیم بخش‌های مسیرهای فرار یا ایجاد بخش‌های ساختمانی، از مسیر فرار از آتش در اتاق‌های مجاور محافظت می‌کنند.

درب ضدحریق چیست؟

درب ضدحریق چیست؟ - درب ضد حریق

انجمن تولیدکنندگان متخصص و معماری درب (ASDMA) درب ضدحریق را به شرح زیر تعریف می‌کند:

«نصب یک مونتاژ کامل درب شامل چهارچوب درب، لنگه در، سایر پانل‌ها، سخت‌افزار، درزگیر و هر نوع لعابی که در صورت بسته شدن برای مقاومت در برابر عبور آتش و دود مطابق با معیارهای مشخص شده عمل می‌کند. درب ضدحریق = نصب کامل مونتاژ».

از این طریق می‌توان پی برد که یک درب ضدحریق بیش از آن چیزی است که می‌بینید. و این که، اگر به درستی پیکربندی، مونتاژ و نصب شود، چیزی بیش از مجموع قطعات جداگانه‌ی آن خواهد بود.

درب‌های ضدحریق معمولاً آتش را به مدت 30 دقیقه (FD30) یا 60 دقیقه (FD60) مهار می‌کنند.

درب ضد سرقت لابی و درب ضد سرقت ترک نیز از خاصیت ضد حریق برخوردار هستند.

قطعات یک مونتاژ درب ضدحریق

قطعات یک مونتاژ درب ضدحریق - درب ضد حریق

همانطور که در تعریف ASDMA در بالا نشان داده شده است، مونتاژهای درب ضدحریق – یا مجموعه‌های درب ضدحریق – شامل تعدادی از قطعات و لوازم جانبی هستند.

لنگه در ضدحریق (به زبان روزمره «درب» واقعی) به طور معمول از الوار سخت یا مواد سبک وزنِ مرکب ساخته شده است. این قطعه می‌تواند ساده و یا روکش‌دار باشد و پرداخت‌هایی روی آن انجام شده باشد. در صورت نیاز به لعاب‌کاری، این کار باید با شیشه‌های مقاوم در برابر آتش انجام شود: دو نوع اصلی شیشه‌ی شفاف و شیشه‌ی سیم‌دار گرجستانی هستند.

چهارچوب درب ضدحریق، که سازنده آن را به همراه یک لنگه در ضدحریق آزمایش کرده است، باید همان میزان حفاظت از آتش را مانند لنگه در داشته باشد، مثلا 30 یا 60 دقیقه و برای جلوگیری از گسترش آتش، درزگیر درب ضدحریق در اطراف کناره‌ها و بالای درب‌ها و چهارچوب‌های ضدحریق نصب می‌شود. درزگیر درب ضدحریق هنگام قرار گرفتن در معرض گرمای آتش به سرعت متورم شده و شکاف بین در و چهارچوب را از بین می‌برد.

همچنین ممکن است حتی در صورت نصب درزگیر درب ضدحریق، خطر پخش دود از شکاف‌های اطراف درب‌های ضدحریق وجود داشته باشد. از آنجا که در شرایط آتش‌سوزی دود دلیل اصلی مرگ و جراحت است، گاهی اوقات، به ویژه هنگام محافظت از مسیر فرار، لازم است که عملکرد کنترل دود نیز علاوه بر جلوگیری از گسترش آتش فراهم شود. در این موارد درب‌های ضدحریق با حرف ‘s’ علامت‌گذاری می‌شوند، مثلاً FD30s. این درب‌های ضدحریق به درزگیر درب ضدحریق فوق همراه با افزودن بریستل‌های یکپارچه نیاز دارند.

کلیه‌ی سخت‌افزار درب ضدحریق (قفل، چفت، لولا و غیره) باید دارای رتبه‌بندی آتش باشند. یک درب ضدحریق همچنین باید دارای یک دستگاه بسته شدن خودکار باشد: در حالی که مجبور است جریان عبور و مرور را در هنگام استفاده‌ی روزمره کنترل کند، اما در صورت آتش‌سوزی باید خود به خود بسته شود.

درب‌های ضدحریق داخلی هرگز نباید بسته شوند یا کاملا باز بمانند زیرا در هنگام آتش‌سوزی، این کار مانع از بسته شدن درب ضدحریق می‌شود. مجریان قانون این عمل را هنگام آتش‌سوزی به شدت جریمه می‌کنند. برای اینکه همچنان بدون نقض قانون بتوانید از تردد آزاد در ساختمان استفاده کنید، توصیه می‌شود که یک نگهدارنده‌ی درب نصب کنید. این نوع دستگاه در شرایط عادی درب ضدحریق را باز نگه می‌دارد اما در شرایط آتش‌سوزی به طور خودکار درب را آزاد می‌کند و اجازه می‌‌دهد درب بسته شود.

یک درب ضدحریق باید به این ترتیب شناسایی شود. علاوه بر این، درب‌های ضدحریق باید هنگامی که توسط نگهدارنده‌ی درب باز نگه داشته‌ شده‌اند، دارای علامت مناسب باشند، مثلا این جمله که «درب ضدحریق اتوماتیک پاکسازی شده است» نشان می‌دهد که مسیر باید بدون مانع باشد. برای مناطقی با دسترسی محدود که معمولاً در آنها جمعیت وجود ندارد، مانند کمدهای ذخیره‌سازی و دیگ‌های بخار و همچنین مکان‌هایی که هیچ دستگاهی با قابلیت بسته شدن خودکار در آن نصب نشده است، جمله‌ی «درب ضدحریق قفل است» نشان می‌دهد که درب باید همیشه بسته و قفل شود.

درب‌های ضدحریق در کجا لازم هستند؟

درب‌های ضدحریق در کجا لازم هستند؟ - درب ضد سرقت

همانطور که در بالا توضیح داده شد، درب‌های ضدحریق دو عملکرد اصلی دارند که مربوط به محل قرارگیری آنها در یک ساختمان است. آنها با هم در یک سیستم یکپارچه همکاری می‌کنند تا از این طریق زندگی و مال شما را حفظ کنند:

۱. تقسیم آتش و

۲. ایجاد و محافظت از مسیر فرار در ساختمان. مثلا، برای محافظت از یک راهرو در برابر اتاق‌هایی که به راهرو باز می‌شوند، یا محافظت از یک راه‌پله در برابر راهروهایی که شامل می‌شود.

مسیر فرار در شرایط آتش سوزی غالباً مسیر عبور و مرور روزمره است، بنابراین درب‌های ضدحریق نباید مانع از عملکرد عادی یک ساختمان شوند. همانطور که قبلاً اشاره شد، می‌توان از نگهدارنده‌های درب برای باز نگه داشتن درب‌ها به صورت قانونی استفاده کرد، اگرچه درب‌ها باید به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری معمول به طور منظم بسته شوند تا از تاب خوردگی یا نقص‌های عملکردی دیگر که می‌توانند یکپارچگی آنها را در شرایط آتش‌سوزی به خطر بیندازد، جلوگیری شود.

هنگام تقسیم‌بندی ساختمان و یا محافظت از مسیر فرار، وظیفه‌ی درب ضدحریق هنگام بسته بودن این است که مقاومت را در برابر دود / آتش برای حداقل مدت زمان مشخص شده ارائه دهد. به طور معمول، این مدت زمان 30 دقیقه یا 60 دقیقه است (FD30 یا FD60). وجود درب‌های ضدحریق استیل با مقاومت حداکثر 4 ساعت امکان.پذیر است اما این سطح از محافظت معمولاً فقط در یک محیط خاص و پر خطر ضروری است. در اکثر مواقع، ۳۰ دقیقه باید امکان تخلیه‌ی محل و ارائه‌ی خدمات آتش‌نشانی اضطراری را فراهم آورد. ارزیابی خطر آتش‌سوزی باید مشخص کند که درب‌های ضدحریق شما به کدام سطح از مقاومت نیاز دارند.

شما می توانید جهت خرید درب ضد سرقت ایرانی و یا درب ضد سرقت برجسته با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آیا می‌توان درب‌های موجود را به استاندارد مقاوم در برابر آتش ارتقا داد؟

آیا می‌توان درب‌های موجود را به استاندارد مقاوم در برابر آتش ارتقا داد؟

با توجه به خاص بودن درب‌های ضدحریق، همیشه توصیه می‌شود که درب‌های جدید نصب کنید. این نیز مقرون به صرفه‌ترین گزینه است.

ارتقاء درب‌های غیر ضدحریق موجود تا درجه‌ی FD30 گاهی اوقات امکان‌پذیر است، که به ساخت درب موجود اگر بخشی از یک ساختمان تاریخی باشد بستگی دارد. باید از الوار سخت با ضخامت حداقل 44 میلی‌متر و قاب صوتی که توانایی تحمل وزن اضافی دربِ ارتقا یافته را داشته باشد استفاده شود. فاصله‌ی بین درب و قاب باید 2 تا 4 میلی‌متر باشد.

یک درب بدون رنگ را می‌توان طبق مشخصات تولید کننده / تامین کننده، با لاک الکل یا رنگ خاص روکش کرد. یک درب رنگ شده را می‌توان با غشای نفوذی با روکش کارتن / روکش چوب نسوز پوشاند که از نظر زیبایی از تخته ساده و غیرقابل‌احتراق خوشایندتر است. در صورت لعاب‌کاری، صفحه‌(های) شیشه‌ای باید با شیشه‌های دارای درجه حرارت تعویض شوند.

برای جلوگیری از تاب برداشتن، باید درب ارتقاء یافته را حداقل با سه لولای محافظت شده در برابر آتش وصل کرد. یکپارچگی درب ضدحریق در صورت تاب برداشتن به شدت آسیب می‌بیند، زیرا دیگر به راحتی در قاب خود قرار نمی‌گیرد. سایر سخت‌افزارها، مثل قفل‌ها، چفت‌ها و غیره باید به طور مشابه تا استاندارد مقاوم در برابر آتش ارتقاء یابند. سایر اصلاحات، از جمله افزودن درزگیرهای نفوذی نیز لازم است، همانطور که در بخش بالا در مورد قسمت‌های مختلف مونتاژ درب ضدحریق توضیح داده شد. برخی از درزگیرهای درب ضدحریق که بر روی سطح نصب شده‌اند، بدون نیاز به ایجاد یک کانال درون درب برای نصب درزگیرها ارتقاء پیدا می‌کنند.

مراحل فوق فقط توسط متخصصان انجام می‌شود و تقریباً همیشه بسیار گرانتر از درب‌ها و قاب‌های جدید ضدحریق است. درب ضد سرقت cnc یکی از زیبا ترین و همچنین ارزان ترین درب های ضد سرقت است.

نصب درب ضدحریق

نصب درب ضدحریق - درب ضد حریق

تعریف ASDMA از درب ضدحریق به عنوان «یک مونتاژ کاملا نصب شده» بر این واقعیت تاکید دارد که نصب – و نگهداری – یک مجموعه درب ضدحریق به اندازه‌ی محصولات مورد استفاده در ساخت آن دارای اهمیت است.

به همین ترتیب، اگرچه یک متخصص واجد شرایط می‌تواند درب ضدحریق را نصب کند، توصیه می‌شود که این کار تحت نظارت طرح نصب درب‌های ضدحریق معتبر انجام شود. هدف از این طرح که توسط BWF در همکاری با FIRAS توسعه یافته است، اطمینان از نصب صحیح و ایمن درب‌های ضدحریق مطابق با مقررات فعلی ساخت و ساز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟