مروری بر درب های آکوستیک و عایق صدا

امروزه زندگی کردن در شلوغی و همهمه شهر های بزرگ برای بسیاری از افراد تبدیل به معضل بزرگی شده است. شاید بهترین راه برای جلوگری از ورود صدا به محل زندگی استفاده از دیوارهای عایق صدا و درب های آکوستیک باشد. اگر ساختمان یا فضای شما دارای عایق صدا یا کنترل صدا باشد، درب‌های آکوستیک از درب‌های ویژه‌ی FSE گزینه بسیار خوبی هستند. در این مقاله به معرفی و بررسی کامل درب‌های آکوستیک می پردازیم.

مبانی درب‌های آکوستیک

مبانی درب‌های آکوستیک - درب آکوستیک

هدف از کاربرد درب‌های آکوستیک تهیه‌ی یک عایق صوتی برای محافظت از کارمندان، بازدیدکنندگان و سایر افراد عمومی در برابر آلودگی صوتیِ احتمالی است.

 •       مانند سایر درب‌های محافظ و درب ضد سرقت، درب‌های آکوستیک باید از برخی استانداردهای مقاوم در برابر صدای «Rw» که توسط قانون ساختمان استرالیا وضع شده برخوردار باشند و بر این اساس آزمایش و تأیید شوند. (برای کسب اطلاعات بیشتر، به ISO 140-3: 1995 – «آکوستیک اندازه‌گیری عایق صوتی ساختمان‌ها و عناصر ساختمان» مراجعه کنید).
 •       درب‌های آکوستیک همچنین به عنوان درب‌هایی با درجه‌بندی حریق و سایر درب‌های محافظ در دسترس هستند، یعنی آنها می‌توانند طیف وسیعی از عملکردهای خاص محافظتی را برآورده کنند. آنها همچنین می‌توانند در دیوارهای مرزی مورد استفاده قرار گیرند، جایی که هم درب‌های کنترل صدا و هم درب‌های ضد حریق لازم است. اگر به دنبال امنیت هستید اما نیازی به درب آکوستیک ندارید، می توانید درب ضد سرقت ایرانی و یا درب ضد سرقت ترک خریداری نمایید.
 •       درب‌های آکوستیک را می‌توان از طیف وسیعی از مواد مانند فولاد گالوانیزه، فولاد چند لایه و ورق فلز ساخت.
 •       همچنین می‌توان درب‌های آکوستیک را با پرداخت‌های خاص و / یا روکش‌های تزئینی متناسب با طراحی زیبایی فضای شما نصب و تکمیل کرد. می توان گفت این نوع درب مانند درب ضد سرقت برجسته و همچنین درب ضد سرقت cnc از زیبایی خاصی برخورد دار است.

 

چه کسی به درب‌های آکوستیک یا ضد صدا نیاز دارد؟

چه کسی به درب‌های آکوستیک یا ضد صدا نیاز دارد؟ - درب آکوستیک

درب‌های آکوستیک و درب‌های ضد صدا در سازمان‌های مختلفی از جمله شرکت‌های تجاری، صنعتی و عمومی استفاده می‌شوند. این سازمان‌ها عبارتند از:

 •       استودیوهای موسیقی و استودیوهای ضبط
 •       مکان‌های کنسرت و موسیقی
 •       کلوپ‌ها و بارهای شبانه
 •       سالن‌های تئاتر و سینما
 •       کارخانه‌های تولیدی، به ویژه کارخانه‌هایی که شامل ماشین‌آلات پر سر و صدا هستند
 •       موسسات پزشکی، مانند امکانات شنوایی‌شناسی و حتی امکانات اشعه ایکس
 •       موسسات دولتی مانند مدارس و ساختمان‌های دانشگاه
 •       ساختمان‌های عمومی و اداری
 •       ایستگاه‌های پلیس (اتاق‌های مصاحبه)
 •       کتابخانه‌ها
 •       فضاهای تجاری مانند هتل‌ها و دفاتر
 •       فرودگاه‌ها

انواع درب‌های آکوستیک

انواع درب‌های آکوستیک - درب آکوستیک

با توجه به تنوع بسیار زیاد انواع درب ،بسته به نیاز پروژه‌ی ساخت، درب‌های آکوستیک را می‌توان متناسب با طیف وسیعی از انواع و اندازه‌ی درب خریداری کرد. برای مثال، درب‌های آکوستیک می‌توانند به صورت زیر طراحی شوند:

 •       درب‌های تک یا دوتایی دوسویه (درب‌هایی که به دو طرف باز می‌شوند)
 •       درب‌های کشویی تک یا دوتایی
 •       درب‌های ضد حریق یا دود
 •       درب‌های سنگین یا سبک وزن
 •       درب‌های الکترونیکی، اتوماتیک یا مگناماتیک

انواع درب‌ها را می‌توان با لوازم جانبی و سخت‌افزار مورد نیاز تولید و نصب کرد، از جمله چهارچوب‌ها، لولاها، مهر و موم‌های (سیل‌های) آکوستیک، دستگیره‌ها و مکانیزم‌های بسته شدن / قفل کردن و همچنین نیازهای اضافی مانند درزها یا پنجره‌ها.

درب‌های ضد صدا چگونه کار می‌کنند؟

درب‌های ضد صدا چگونه کار می‌کنند؟ - درب آکوستیک

برای درک آسان عملکرد درب‌های ضد صدا، بهتر است ابتدا نحوه‌ی انتقال صدا را بررسی کنید.

صدا ارتعاشی است که به صورت یک موج مکانیکی شنیداری از طریق محیطی مانند آب یا هوا پخش می‌شود. امواج صوتی در فرکانس‌های مختلف می‌لرزند و مقیاس‌هایی در چرخه‌های ثانیه – یا «هرتز» – هستند.

انسان می‌تواند امواج صوتی را با فرکانس‌های حدود 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز بشنود – صدایی که بالاتر از 20 کیلوهرتز است اولتراسوند (فراصوت) و زیر 20 هرتز اینفراسوند (زیرصوت) نامیده می‌شود.

«بلند بودن» صدا به هیچ وجه یک اصطلاح مطلق نیست، عوامل زیادی وجود دارد که بر میزان درک ما از صدا تأثیر می‌گذارند. با این حال، حجم مقیاسی از ارتعاشات در محیطی است که صدا در میان آن حرکت می‌کند (معمولاً هوا). هرچه ارتعاشات قوی‌تر باشد، میزان صدا بیشتر می‌شود. یک درب ضد صدا به سادگی صدای قابل عبور از خود را کاهش می‌دهد. دستیابی به این امر، چندان ساده نیست.

هر نوع دربی از برخی جهات به عنوان مانع صدا عمل می‌کند. با این حال، اگر اقدامات پیشگیرانه‌ی دیگری انجام نشود، امواج صوتی همچنان قادر به عبور از میان یک درب استاندارد خواهند بود. این اقدامات شامل عایق صدا و جذب صدا است.

همانطور که درب ضد حریق عایق حرارت و حریق است ، عایق صدا هم به روند قرار دادن یک مانع صوتی اشاره دارد. هرچه جرم مواد عایق در واحد مساحت یک درب بیشتر باشد، بیشتر عایق صدا خواهد بود. به همین دلیل موادی مانند بتن عایق‌بندی بسیار خوبی ارائه می‌دهند. با این حال، بتن برای استفاده در درب‌های آکوستیک چندان کاربردی نیست. در عوض، یک پارتیشن دو برگه – دو قسمت با شکاف هوا که با یک جاذب صدا پر شده است – بسیار عملی‌تر است.

مشکل دیگرِ ماده‌ای مانند بتن کیفیت بازتابنده‌ی آن است. در اینجا جذب صدا وارد عمل می‌شود. جذب صدا توانایی مواد در محدود کردنِ بازتاب صدا را توصیف می‌کند. هرچه جذب بیشتر باشد، بازتاب کمتر خواهد بود.

برای خرید و اطلاع از لیست قیمت درب ضد سرقت لابی به این صفحه مراجعه کنید.

بررسی اجمالی گزینه‌های درب آکوستیک

بررسی اجمالی گزینه‌های درب آکوستیک - درب آکوستیک

اگر تصمیم دارید یک درب آکوستیک را برای ساختمان یا مکان خود نصب کنید، موارد مختلفی وجود دارد که باید مشخص کنید. این موارد به شما کمک می‌کنند که نوع درب را انتخاب کنید. به عنوان یک راهنمای کلی، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. چه نوع درب در چه اندازه‌ای نیاز دارید؟ آیا شما به درب‌های آکوستیک تک یا دوتایی نیاز دارید؟ آیا آنها نیاز به نوسان یا لغزش دارند؟
 2. می‌خواهید درب آکوستیک چه سطحی از مقاومت در برابر صدا را ارائه دهد؟ 
 3. آیا درب آکوستیک شما نیز نیاز به دو برابر شدن دارد تا به عنوان درب ضد حریق یا دود عمل کند؟ در این صورت، درک سطح مقاومت درب در برابر حریق یا دود (درجه‌بندی 1، 2، 3 یا 4 ساعته برای درب‌ها) ضروری است – و شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام درب‌ها و اجزای آنها نیز کاملاً تست شده و دارای گواهینامه مطابق با استانداردهای مقاومت در برابر آتش و همچنین استانداردهای صوتی هستند.
 4. چه پرداخت‌کاری‌هایی را برای درب‌های خود می‌خواهید؟ پرداخت‌ها و رنگ‌های خاص نیز برای درب‌های آکوستیک کاملاً امکان‌پذیر هستند و یک عرضه‌کننده‌ی درب می‌تواند به شما توصیه کند که چه مواردی (مانند روکش‌های تزئینی یا حتی رنگ) به بهترین وجه برای درب شما مناسب است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟