پنجره دوجداره چیست؟

پنجره دوجداره چیست

مدت ها است که شیشه بین ما و دنیای خارج قرار گرفته است و از ما در برابر باران و برف محافظت می‌کند و ما را گرم نگه می‌دارد، اما اجازه می‌دهد نور وارد فضای داخلی شود. شیشه یک اختراع ساده است که صدها سال به طور کارآمد کار کرده است. پس چه چیزی بهتر از این ورق شیشه‌ی معجزه‌آسا است؟ دو ورق شیشه چطور است؟ اینجاست که درب پی وی سی و پنجره‌های دو جداره وارد میدان می‌شوند. در این مقاله به معرفی و بررسی اینکه پنجره  دوجداره چیست می پردازیم.

پنجره دو جداره چیست؟

پنجره دو جداره

پنجره دوجداره پنجره‌ای است که دارای دو ورق یا صفحه‌ی شیشه‌ای است.

اصطلاح glazing از واژه‌ی glass در انگلیسی میانه گرفته شده است. به افرادی که شیشه پنجره را تعمیر می‌کنند شیشه‌گر می‌گویند. اگر اصطلاح glazing (جدار شیشه) را شنیده باشید، معمولاً زمانی استفاده می‌شود که برخی از تولیدکنندگانِ پنجره درباره‌ی طرح پنجره‌های تک جداره یا دو جداره صحبت می‌کنند.

یک پنجره‌ی تک جداره دارای یک ورق شیشه است. یک پنجره دو جداره دارای دو ورق شیشه‌ای موازی و جداگانه است. در شرایط آب و هوایی شدید، گاهی‌اوقات پنجره‌های سه جداره یا سه صفحه‌ای توصیه می‌شوند. این پنجره ها مانند درب ضد سرقت از امنیت زیادی برخورد دارند.

تولیدکنندگان عمده‌ی پنجره به ندرت از اصطلاح glazing (جدار شیشه) برای توصیف پنجره‌های خود استفاده می‌کنند. شرکت ممکن است از واژه‌های شیشه، صفحه یا ورق استفاده کند. غالباً در شیشه‌های دو جداره، تعداد ورق‌های شیشه حتی در توضیحات محصول ذکر نمی‌شود، زیرا یک شیشه‌ی دوجداره استاندارد است.

در صنعت پنجره‌سازی، مونتاژ شیشه دوجداره را گاهی‌اوقات IGU می‌نامند، این یعنی واحد جدار عایق‌بندی شده یا واحد شیشه‌ی عایق بندی شده.

برای مشاهده قیمت و خرید درب ضد سرقت ترک و یا درب ضد سرقت ایرانی وارد این صفحه شوید.

مزایای پنجره‌های دو جداره

مزایای پنجره‌های دو جداره - پنجره دوجداره چیست

پنجره‌های پانل عایق دو جداره با دو صفحه شیشه‌ای موازی در بحث بازده انرژی پنجره، مزیت قابل توجهی دارند. پنجره‌های دو جداره اکنون هم برای پنجره‌های جدید و هم برای پنجره‌های تعویضی، استاندارد هستند.

ایده‌ی چند جداره این است که دو صفحه شیشه‌ای، از جمله منطقه بافر میانی، مانع بهتری نسبت به پنجره‌های تک جداره در برابر دمای خارج ایجاد می‌کنند. در واقع، شیشه به خودی خود یک عایق حرارتی بالا نیست. ارزش آن به این خاطر است که می‌تواند یک بافر را مهر و موم کرده و نگه دارد.

پنجره‌های دو جداره را می‌توان به گونه‌ای مهندسی کرد که یک فضای خالی هوا در شکاف بین شیشه‌های پنجره وجود داشته باشد. اما امروزه بیشتر متداول است که آن فضا با گاز بی‌اثر مانند آرگون یا زنون پر شود تا مقاومت پنجره را در برابر انتقال انرژی افزایش ‌دهد.

از سه جداره (سه صفحه) در آب و هوای بسیار شدید برای بهبود بیشتر عایق‌بندی یک پنجره استفاده می‌شود. اقدامات دیگر نیز می‌تواند به افزایش بهره‌وری انرژی کمک کند، مانند استفاده از روکش‌های نازکی از مواد خاص بر روی یک یا چند سطح شیشه‌ای. این پنجره‌ها با قابلیت انتشار کم، دارای روکش‌های شفاف و نازک اکسید فلز یا نقره هستند که روی یک یا چند سطح شیشه‌ای اعمال می‌شود تا انتقال انرژی بیشتر کاهش یابد.

برای خرید و یا اطلاع از قیمت درب ضد سرقت برجسته و همچنین درب ضد سرقت لابی می توانید به صفحات مربوط مراجعه نمایید.

بهره‌وری انرژی پنجره دو جداره

بهره‌وری انرژی پنجره دو جداره - پنجره دوجداره چیست

مقدار عایق‌بندی یک پنجره را می‌توان به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری کرد. سیستم مقدار R در این زمینه رایج است، یعنی اندازه‌گیری مقاومت مواد در برابر انتقال انرژی. هرچه مقدار R بیشتر باشد، مقاومت بیشتر و مقدار عایق‌بندی نیز بیشتر خواهد بود.

مزیت عایق‌بندیِ شیشه دو جداره از مقدار R آزمایش شده در طراحی‌های مختلف پنجره آشکار می‌شود:

  •       تک جداره: مقدار R برابر با 0.9
  •       دو جداره با فضای هوای 0.5 اینچ: مقدار R برابر با 2.04
  •       سه جداره با فضای هوای 0.5 اینچ: مقدار R برابر با 3.22
  •       دو جداره با آرگون و روکش با قابلیت انتشار کم: مقدار R برابر با 3.846
  •       سه جداره با آرگون و روکش با قابلیت انتشار کم: مقدار R برابر با 5.433

برای مقایسه، یک دیوار واداری استاندارد دو در چهار با عایق چوبی و تخته سنگ و سایدینگ چوبی دارای مقدار R-12 تا R-15 است. تولیدکنندگان پنجره اکنون در حال توسعه‌ی فناوری‌هایی هستند که پنجره‌ها را به ارزش R دیوارها نزدیک کنند.

بهبود کارایی پنجره‌های دو جداره

بهبود کارایی پنجره‌های دو جداره - پنجره دوجداره

مهم نیست که پنجره‌ها چقدر خوب طراحی شده باشند، آنها همیشه در مقایسه با سایر عناصر ساختمانی، یک نقطه اصلیِ اتلاف انرژی در خانه هستند. به سادگی هیچ مقایسه‌ای بین کم مصرف‌ترین پنجره دو جداره و حتی یک سیستم دیوار معمولی وجود ندارد. برای کمک به بهبود کارایی پنجره باید موارد زیر را انجام داد:

  •       از پرده‌های حرارتی استفاده کنید: پرده‌های حرارتی ضخیم که در هنگام شب بر روی پنجره‌ها کشیده می‌شوند، مقدار R را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهند.
  •       فیلم عایق شیشه‌ای را اضافه کنید: یک لایه نازک و واضح از فیلم پلاستیکی را می‌توان با چسب روی تزئینات پنجره قرار داد. استفاده از گرمای سشوار باعث محکم شدن فیلم می‌شود. فیلم عایق یک سد هوای مرده دیگری را ایجاد می‌کند که می‌تواند به کُندی اتلاف حرارت کمک کند.
  •       عایق آب و هوا ایجاد کنید: ممکن است پنجره‌های قدیمی ترک خورده یا در اطراف قاب باز شوند و باعث ورود هوای سرد به خانه شوند. برای جلوگیری از ایجاد این ترک‌ها از درزگیر سیلیکونی استفاده کنید.
  •       پنجره‌های تار را تعویض کنید: پنجره‌هایی که بین دو صفحه شیشه‌ای مه‌آلود قرار دارند مهر و موم خود را از دست داده و گاز به بیرون نشت می‌کند. معمولاً بهتر است کل پنجره یا ارسی پنجره تعویض شود.

درب ضد سرقت cnc  یکی از انواع درب ضد سرقت است که در کنار زیبایی، قیمت مناسبی نیز دارد. برای اطلاعات بیشتر از انواع درب ضد سرقت با درب آسایش در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
به کمک احتیاج داری؟
سلام؛
چطور می تونم کمکتون کنم؟